Aino Aallon (1894-1949) tunnetuimmat esineet ovat puristelasinen Aalto-juomalasi ja astiat. Böljeblick-kilpailutyö palkittiin Karhula-Iittalan lasinsuunnittelukilpailussa toisella sijalla puristelasisarjassa vuonna 1932. Lasisto sisälsi vateja, kulhoja, kaatimen ja juomalasit eri kokoisina. Lasit otettiin tuotantoon, ja niitä valmistetaan yhä Iittalassa. Aino Aalto noudatti aina suunnittelussaan funktionalismin käytännöllisyyden ja yksinkertaisuuden ihanteita sekä huomioi sosiaalisia näkökohtia.
Aino Aalto oli päivätöissä miehensä Alvar Aallon arkkitehtitoimistossa ja toimi myös avioparin yhteisen Artek-yrityksen toimitusjohtajana. Aallot tekivät paljon yhteistyötä, vaikka Alvar olikin se, joka usein sai pariskunnan yhteisistä projekteista suurimman huomion.
Aino Marsio avioitui arkkitehti Alvar Aallon kanssa vuonna 1924. He työskentelivät yhdessä omassa arkkitehtitoimistossaan. Artek Oy perustettiin vuonna 1935 myymään Alvar Aallon muotoilemia kalusteita, ja Aino Aalto nimitettiin sen sisustus- ja piirustustoimiston johtajaksi. Hän suunnitteli lukuisia kokonaissisustuksia sekä tuoleja ja valaisimia.
Aino Aallolle tyypillistä sisustusten suunnittelijana ovat toiminnallisesti käytännölliset kalusteratkaisut, monipuoliset materiaalit ja harkittu värikartta.
Kuvat Aino Aalto /Karhula-Iittala, kulhot, kannu ja lasit 1932. Kuva Rauno Träskelin.